Blog JCB

Summer Camp Bučovice 2023

Summer Camp naučil děti komunikovat anglicky

Je pondělí 10. července. Jsou prázdniny a za východním horizontem vstává slunce. Spolu s ním vstává také dvacítka dětí a mladých chlapců a děvčat, kteří zanedlouho vyrazí na dlouhou cestu. Prostřednictvím Summer Campu pořádaného jazykovým centrem JCB Bučovice totiž navštíví pět světových zemí za pět dní. Každý den se ale v pořádku vrátí ke svým rodinám, aby jim mohli o každém dobrodružství povyprávět. Samozřejmě v angličtině.

Příměstský tábor, kde se děti naučí komunikovat výhradně v angličtině už JCB v čele s majitelkou a milovnicí cizích jazyků Gabrielou Braunerovou pořádá jedenáctým rokem. Vedoucí projektu, který se koná pod záštitou neziskové organizace „You can do it!“ je Karolína Kolaříková, studentka Masarykovy univerzity a zkušená lektorka. „Není to výuka, kterou si mnozí představí, učíme se názornými ukázkami, hrou a bez stresu,“ popisuje Karolína základní princip tábora. I když v případě Summer Campu se jedná spíše o výukový program než klasický tábor. Zábavu tu sice zažijete ve stejném rozsahu, ale Summer Camp dětem také permanentně zlepší komunikační schopnosti v angličtině.

Letošní novinkou byla skupina pro děti starší 14 let a široká škála mezinárodních hostů. Účastnili se žáci a lektoři z Rakouska, Anglie, Srbska, USA, Ruska i Austrálie. S organizací programu takového rozsahu nám vyšel vstříc DDM Bučovice, který nám zajistil prostory včetně krásné nové dřevem obložené učebny. Ohlédněte se s námi a přidejte se příště k nám:

Počáteční rozpaky

Když přicházíme ráno do učebny, máme před sebou spoustu nesmělých tváří. Stěží z nich v angličtině dostáváme něco víc, než jak se jmenují. Jsou ale velmi odvážní, že se s námi do tohoto dobrodružství pustili. Již brzy se však tyto rozpaky rozplynou a začne cesta, na jejímž konci budou všichni mluvit anglicky s takovou jistotou, že si na češtinu ani nevzpomenou.

Tornádo v Americe

Hned první den si pro nás připravil spoustu zážitků. Vzájemně jsme se seznámili, zahráli jsme si řadu her v bučovickém lesoparku Kalvárie a naučili se spolu komunikovat a navazovat přátelství napříč věkovými skupinami. Největší atrakcí dne byl ovšem baseballový trénink, kde jsme si pod dohledem zkušených trenérů z klubu Pelikans Bučovice vyzkoušeli tento oblíbený americký sport. Nefalšovanou americkou zkušenost nám zprostředkovala krátká vichřice, která se jako tornádo přehnala přes hřiště a zpestřila nám rozjímání nad typickým americkým obědem – kvalitními mini hamburgery a dietní colou, za které vděčíme místnímu podniku Boo Burger, který nás zásoboval a dodával nám potřebnou energii po celý týden.

Vlastní pizza v Itálii

V jejich restauraci jsme měli možnost si užít hlavní aktivitu dalšího dne. Po úvodu do italské kultury, historie, geografie, a především jazyka dostaly děti možnost si upéct svoji vlastní pizzu! To už si všichni zvykli na konverzaci v angličtině a společnými silami tak mohli svoje znalosti předat dál. A tak jsme výměnou za výcvik v připravování tohoto tradičního italského pokrmu naučili kuchaře mluvit anglicky. Angličtina už se zdála tak přirozená, že jsme se v ní už i hádali. Patří ananas na pizzu, nebo ne?

Tenisový trénink na Australian Open

Přišla středa, a to už se děti samy navzájem kontrolovaly a napomínaly, pokud náhodou zaslechnou češtinu. „English, please!“ ozýalo se ze všech stran, pokud se někdo dopustil tohoto přestupku. Vždyť celou dobu nám dělal společnost sympatický Angličan se jménem, které hýbe světem – Joe Money. Před ním by se přece neslušelo mluvit česky. Joe se u dětí rychle stal oblíbeným členem výpravy a terčem zvídavých otázek a podnětných konverzací na cestě za středeční aktivitou dne – tenisem. „Byl jsem překvapený, jak moc se děti zajímaly odkud jsem a pořád se mě na něco ptaly. Nečekal jsem, že jejich angličtina bude na tak dobré úrovni,“ nechal se slyšet Joe.

Pod horkým australským sluníčkem jsme poté pod záštitou TK Města Bučovice prošli tréninkem, zahráli jsme si tenis a naučili se o něm spoustu věcí. Následně jsme se vydali po stopách australských aboriginců. Každý si vyzdobil svůj vlastní pravý australský bumerang. A věřte tomu, nebo ne, ale po cestě se k nám přidali i dva kamarádi, kteří v Austrálii žijí. Zdálo se, že k sobě přitahujeme samé šťastné okolnosti.

Za historií a fotbalem v Anglii

Pravé anglické počasí jsme okusili ve čtvrtek. Ráno lilo jako z konve, ale jakmile přišel čas opustit učebny a vycestovat, počasí se vyjasnilo a my si tak mohli užít další den plný zábavy. Navštívili jsme bučovický zámek a muzeum, zahráli si petanque v zámecké zahradě a Joe si pro nás připravil fotbalový trénink v anglickém stylu. V tu chvíli už byly děti schopné vést i televizní interview. „Summer Camp si moc užívám. Nejvíc mě bavilo dělat pizzu, ale už se těším zítra na koupaliště,“ řekla anglicky například desetiletá Anetka s takovou lehkostí, že byste si ji spletli s rodilou mluvčí. 

Rozloučení na španělské pláži

Závěr Summer Campu jsme si všichni užili na bučovickém koupališti. Zde všichni účastníci dostali za svoji účast certifikáty a drobné odměny, kterými nás obdarovalo Kulturní a informační centrum. Potom jsme se všichni společně vrátili před učebnu JCB Bučovice, kde jsme se naposledy rozloučili. To už si někteří jen stěží vzpomínali na češtinu, aby mohli přivítat svoje rodiče. A někteří už měli jasno i co se týče příštích prázdnin. „Rozhodl jsem se, že příště se přihlásím znovu. Byli tu fajn lidi a bavilo mě to,“ prohlásil například šestnáctiletý Dan, který se zprvu nechal na Summer Camp dlouze přemlouvat. Jiní se rovnou přihlásili na další termín, který nově pořádáme i ve Slavkově u Brna. Tam si mohou děti vyzkoušet úplně nové aktivity, například jógu a plážový volejbal.

Pokud jste se ale nestihli přihlásit ani do Slavkova, máme pro vás dobré zprávy! Na Summer Camp se s námi můžete připravovat po celý rok. Ponořte se s námi do angličtiny v našich jazykových kurzech, které probíhají po celý rok. Zápis je v plném proudu. Neváhejte a vyplňte přihlášku na www.jazyky-bucovice.cz.

Za hladký průběh Summer Campu jsme vděční našim partnerům, kteří sdílí náš zápal pro zlepšování života v Bučovicích. Jsou to DDM Bučovice, Město Bučovice, KIC Bučovice, Pelikans Bučovice, TK Města Bučovice, Koupaliště a restaurace Boo Burger. Vám všem bychom rádi řekli: „Thank you very much!“.

Mgr. Petr Koudelka

Zeptejte se nás

Jsme tu pro Vás

Odebírejte náš newsletter

Učíme se s Vámi už 10 let!

Jazykové centrum Bučovice

Legionářská 138, 685 01 Bučovice

prihlaska@jazyky-bucovice.cz

Jazykové centrum Slavkov u Brna

Koláčkovo náměstí 727, 684 01 Slavkov u Brna

prihlaska@jazyky-bucovice.cz

Sledujte sociální sítě

Odebírejte náš newsletter a soutěžte o hodinu ZDARMA v JCB